30 stycznia 2024

Sposoby na zalegającą wydzielinę w zatokach

zalegająca wydzielina w zatokach

Zatkane zatoki to jeden z objawów świadczących o toczącym się w ich obrębie stanie zapalnym. Utrudniają pacjentom normalne funkcjonowanie, dlatego też niezbędne jest rozrzedzenie zalegającej w nich wydzieliny. Skutecznymi rozwiązaniami w tym zakresie są leki na zatoki, maści rozgrzewające oraz płukanie zatok.

Zalegająca wydzielina w zatokach jako objaw stanu zapalnego

Zalegająca w zatokach wydzielina oraz dolegliwości bólowe to charakterystyczne objawy rozwijającego się stanu zapalnego. W zatokach gromadzi się wówczas śluz, który nie ma możliwości przedostania się przez zatkane kanały zatokowe na zewnątrz. Zalegającej wydzielinie w zatokach bardzo często towarzyszą również:

 • katar,
 • uczucie zatkanego nosa,
 • utrudnione oddychanie,
 • spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
 • ból głowy,
 • kaszel,
 • osłabienie zmysłu węchu,
 • zmiana barwy głosu.

Zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych - przyczyny

Zalegająca wydzielina w zatokach jest objawem towarzyszącym infekcjom wirusowym w postaci ostrej lub przewlekłej. Wytwarzana w większej ilości wydzielina, przy zmniejszonej drożności zatok i zaburzonym transporcie śluzowo-rzęskowym, zaczyna zalegać w zatokach, co sprzyja namnażaniu się bakterii. Stąd u pacjentów dochodzi do nadkażenia bakteryjnego. Wydzielina może być przezroczysta i wodnista, ale często przybiera postać żółto-zielonej, ropnej wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu.

Dlaczego konieczne jest pozbycie się zalegającej wydzieliny w zatokach?

Oczyszczenie zatok z zalegającej wydzieliny jest koniecznym zabiegiem, kiedy w ich obrębie rozwija się stan zapalny. Jej eliminacja niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim ułatwia usuwanie z dróg oddechowych śluzu i tym samym przywraca pacjentowi swobodny oddech. Ponadto dzięki temu możliwe jest łagodzenie objawów stanu zapalnego, głównie bólu głowy i zatok. Pozbycie się zalegającej w zatokach wydzieliny pozwala także na oczyszczenie śluzówki z bakterii, wirusów i alergenów.

Możliwe powikłania stanu zapalnego zatok

Skuteczne usunięcie zalegającej w zatokach wydzieliny jest kluczowe nie tylko dla lepszego komfortu funkcjonowania, ale również w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia różnych stanów chorobowych. Spływająca z zatok wydzielina może przedostać się do jamy gardła i powodować kaszel. Zatkane zatoki są także przyczyną innych, groźnych powikłań, w tym zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, zakrzepów zatoki jamistej, zapalenia opon mózgowych miękkich czy ropni wewnątrz- lub zewnątrzoponowych.

Skuteczne sposoby na zalegającą wydzielinę w zatokach

Postępowanie przy zalegającej wydzielinie w zatokach opiera się na starannej pielęgnacji oraz leczeniu objawowym. Przy zatkanych zatokach warto sięgnąć po metody, które skutkują rozrzedzeniem wydzieliny. Należy pamiętać również o nawodnieniu organizmu. Przyjmowanie płynów umożliwia nie tylko rozrzedzenie wydzieliny, ale dodatkowo wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Przy infekcjach zatok zaleca się picie do 3 litrów płynów dziennie.

Efektywnym sposobem na rozrzedzenie i usunięcie wydzieliny z zatok jest ich płukanie. W tym celu należy skorzystać ze specjalnych zestawów do irygacji zatok, dostępnych w aptekach. Zestaw do irygacji nosa i zatok ZATOXIN RINSE to wyrób medyczny oczyszczający nos oraz zatoki z zalegającej wydzieliny, alergenów i innych patogenów. Dodatkowo nawilża suchą i podrażnioną błonę śluzową nosa oraz zatok. Działa wspomagająco w zapaleniu zatok przynosowych, ale również w nieżycie nosa o różnym pochodzeniu. Zestaw do irygacji nosa i zatok ZATOXIN RINSE może być także stosowany przed i po zabiegach chirurgicznych nosa oraz zatok, a także profilaktycznie, w celu utrzymania prawidłowej higieny nosa i zatok.

Bibliografia:

 1. E. Brożek-Mądry, A. Krzeski, Europejskie wytyczne na temat zapalenia zatok przynosowych i polipów nosa (Epos 2020), s. 84, https://epos2020.com/Documents/Ex-Summary-EPOS2020-Polish.pdf, [dostęp: 15.01.2024].
 2. P. Rapiejko, Pacjent z ostrym zapaleniem zatok w aptece, [w:] “Alergoprofil” 2018, s. 3-9.
 3. M. B. Skarzyńska, Ł. Czajka, Opieka farmaceutyczna u pacjentów z ostrym lub przewlekłym     zapaleniem zatok w populacji pediatrycznej i u osób dorosłych zgodnie z wytycznymi EPOS 2020, [w:] “Farmacja Polska” 2020, t. 76, nr 12, s. 692-709.
 4. A. Wachnicka-Bąk, A. Lipińska-Opałka, A. Będzichowska, B. Kalicki, A. Jung, Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych - jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych, [w:] „Pediatria i Medycyna rodzinna” 2014, nr 10(1), s. 28.
ISONASIN® SEPTO
RINOTAC®
ZATOXIN® RINSE

Przewidziane zastosowanie ZATOXIN® RINSE: zapalenie zatok przynosowych, nieżyt nosa różnego pochodzenia, przed i po zabiegach chirurgicznych nosa i zatok, profilaktycznie, w celu utrzymania prawidłowej higieny nosa i zatok. Producent ZATOXIN® RINSE: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z. o.o., ul. Bankowa 4, 44-100 Gliwice; Przewidziane zastosowanie RINOTAC®: w profilaktyce i do uzupełniającego leczenia suchej lub pokrytej strupami błony śluzowej nosa, w przypadku: podrażnienia lub suchości błony śluzowej nosa (spowodowanych np. suchym lub zanieczyszczonym powietrzem), przeziębienia i kataru, kataru alergicznego, tworzenia się strupów w nosie oraz jako wspomagająca terapia w przypadku przyjmowania leków zmniejszających przekrwienie błony śluzowej nosa. Producent RINOTAC®: MoNo chem-pharm Produkte GmbH, Leystraße 129, A-1200 Wiedeń, Austria; Przewidziane zastosowanie ISONASIN® SEPTO: udrażnianie nosa w przeziębieniu i zapaleniu śluzówki nosa i gardła. Producent ISONASIN® SEPTO: Gifrer Barbezat, 10 Avenue des Cantus, 69120 Vaulx-en-Velin, Francja; Podmiot prowadzący reklamę: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z. o.o., ul. Bankowa 4, 44-100 Gliwice

Polityka prywatności
Adres

TACTICA Pharmaceuticals Sp. z o.o.

ul. Generała Bohdana Zielińskiego 22

30-320 Kraków

Kontakt

sekretariat@tactica.pl

+48 12 422 04 72

Logo TACTICA Pharmaceuticals

TACTICA Pharmaceuticals to dynamicznie rozwijające się polskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne, będące producentem leków dostępnych bez recepty, na receptę i wyrobów medycznych.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.