18 kwiecień 2024

Sapka niemowlęca - co to jest i jak ją leczyć?

co to jest sapka niemowlęca

Sapka niemowlęca to często występująca przypadłość, w której dziecko odczuwa dyskomfort podczas oddychania. Jak sobie z nią poradzić i pomóc niemowlakowi? Ile trwa sapka niemowlęca i czy wiążą się z nią jakiekolwiek powikłania? 

Sapka niemowlęca - co to jest?

Inaczej mówiąc, sapka niemowlęca to niedrożność nosa, która przydarza się najmłodszym dzieciom i powoduje dyskomfort w oddychaniu. Dlaczego dotyka najmłodszych? Od pierwszych dni życia małe dzieci oddychają praktycznie tylko nosem, ponadto ich przewody nosowe są bardzo wąskie. Wystarczy więc infekcja, nieznaczny obrzęk błony śluzowej nosa wywołany alergią pokarmową lub przebywaniem w miejscu, gdzie obecne jest gorące, suche i zanieczyszczone powietrze, aby wystąpiła sapka. Z tego względu ryzyko, iż sapka wystąpi u dziecka, jest większe w okresie grzewczym. 

Sapka niemowlęca - objawy

Dolegliwość ta często jest mylona z katarem, najczęściej z powodu trudności z oddychaniem. Jednak sapka nie powoduje nadmiernego wydzielania śluzu. Zamiast tego dziecko wydaje świszczące lub pochrapujące dźwięki podczas oddychania, poza tym męczy się w trakcie karmienia. Jeśli przyczyną sapki jest alergia pokarmowa, to mogą dodatkowo pojawić się inne objawy, np. wysypka, nawracające kolki czy częste ulewanie. Gdy źródłem natomiast jest infekcja, to poza trudnościami z oddychaniem pojawi się także gorączka oraz kaszel. Ponadto sapka może być objawem m.in. astmy, mukowiscydozy czy przewlekłych schorzeń układu oddechowego. 

Jak leczyć sapkę niemowlęcą?

Aby wyleczyć sapkę, należy przede wszystkim ustalić jej przyczynę. W razie infekcji lub alergii pokarmowej należy udać się do lekarza, aby rozpocząć właściwe leczenie. Jednocześnie możemy zadbać o komfort dziecka i poprawę warunków, w których przebywa m.in. poprzez odpowiednią wentylację pomieszczeń i zmianę wilgotności powietrza. Optymalna temperatura dla niemowlęcia wynosi ok. 22 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność powietrza powinna być utrzymana w przedziale 40-60%. 

Ponadto opiekunowie mogą zastosować krople do nosa na bazie soli fizjologicznej. Ich zadaniem jest usunięcie z nosa wszelkich zanieczyszczeń i zalegającej wydzieliny. Jednym z takich preparatów, które bezpiecznie można stosować u niemowląt, jest ISONASIN SEPTO. W jego składzie znajdują się: 0,9% roztwór chlorku sodu, jony miedzi, wyciąg z tymianku oraz polisorbat 80. Składniki te pomagają w łagodzeniu uciążliwych objawów przeziębienia i alergii oraz rozrzedzają wydzielinę. Ponadto ułatwiają udrażnianie nosa, gdy dziecko ma trudności z oddychaniem w związku z sapką. Preparat dostępny jest w formie ampułek. 

Sapka niemowlęca a stosowanie ISONASIN SEPTO

W jaki sposób poprawnie aplikować ISONASIN SEPTO? Przede wszystkim należy dziecko położyć na plecach i lekko odchylić jego głowę na jedną stronę. Następnie należy końcówkę ampułki umieścić w otworze nosowym i ścisnąć ampułkę tak, aby powoli zaaplikować całą jej zawartość. Na jeden otwór stosujemy jedną ampułkę. 

Krople do nosa i na zatoki dla dzieci ISONASIN SEPTO dostaną się w ten sposób do przewodu nosowego. Należy wówczas odczekać chwilę, aby preparat zaczął działać. Krople, które wypłyną po uniesieniu głowy dziecka, należy osuszyć, natomiast resztki wydzieliny i zanieczyszczeń trzeba usunąć z nosa aspiratorem. Płukanie z pomocą ISONASIN SEPTO należy wykonywać 2-3 razy dziennie, aby znacząco poprawić komfort oddychania dziecka i higienę nosa w trakcie występowania sapki.

Bibliografia:

  1. Skarzynska M., Czajka Ł., Opieka farmaceutyczna u pacjentów z ostrym lub przewlekłym zapaleniem zatok w populacji pediatrycznej i u osób dorosłych zgodnie z wytycznymi EPOS 2020, “Farmacja Polska” 2020, 76 (12): 692–710.
  2. Emeryk A., Rapiejko P., Alergiczny nieżyt nosa, [w:] „Choroby alergiczne w praktyce lekarza rodzinnego”, Termedia, Poznań 2018.
ISONASIN® SEPTO
RINOTAC®
ZATOXIN® RINSE

Przewidziane zastosowanie ZATOXIN® RINSE: zapalenie zatok przynosowych, nieżyt nosa różnego pochodzenia, przed i po zabiegach chirurgicznych nosa i zatok, profilaktycznie, w celu utrzymania prawidłowej higieny nosa i zatok. Producent ZATOXIN® RINSE: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z. o.o., ul. Bankowa 4, 44-100 Gliwice; Przewidziane zastosowanie RINOTAC®: w profilaktyce i do uzupełniającego leczenia suchej lub pokrytej strupami błony śluzowej nosa, w przypadku: podrażnienia lub suchości błony śluzowej nosa (spowodowanych np. suchym lub zanieczyszczonym powietrzem), przeziębienia i kataru, kataru alergicznego, tworzenia się strupów w nosie oraz jako wspomagająca terapia w przypadku przyjmowania leków zmniejszających przekrwienie błony śluzowej nosa. Producent RINOTAC®: MoNo chem-pharm Produkte GmbH, Leystraße 129, A-1200 Wiedeń, Austria; Przewidziane zastosowanie ISONASIN® SEPTO: udrażnianie nosa w przeziębieniu i zapaleniu śluzówki nosa i gardła. Producent ISONASIN® SEPTO: Gifrer Barbezat, 10 Avenue des Cantus, 69120 Vaulx-en-Velin, Francja; Podmiot prowadzący reklamę: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z. o.o., ul. Bankowa 4, 44-100 Gliwice

Polityka prywatności
Adres

TACTICA Pharmaceuticals Sp. z o.o.

ul. Generała Bohdana Zielińskiego 22

30-320 Kraków

Kontakt

sekretariat@tactica.pl

+48 12 422 04 72

Logo TACTICA Pharmaceuticals

TACTICA Pharmaceuticals to dynamicznie rozwijające się polskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne, będące producentem leków dostępnych bez recepty, na receptę i wyrobów medycznych.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.