26 stycznia 2024

Jak stosować spray do nosa, aby był skuteczny?

jak stosować spray do nosa

Zadaniem preparatów donosowych jest łagodzenie dolegliwości związanych z katarem, zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok oraz obrzękiem i podrażnieniem śluzówki. Nieprawidłowe stosowanie preparatów donosowych ma istotny wpływ na ich działanie. Błędy są najczęściej konsekwencją niewiedzy pacjentów, nieodpowiedniej interpretacji zaleceń lekarza lub nieprzestrzegania zaleceń zawartych w ulotce preparatu. Niewłaściwa aplikacja lub nadużywanie sprayu do nosa może w rezultacie prowadzić do pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości lub przyczynić się do nieskuteczności leczenia.

Technika podawania - dlaczego ma tak duże znaczenie?

Spraye do nosa najczęściej produkowane są w pojemnikach szklanych bądź plastikowych z pompką lub bez pompki. Metoda aplikacji jest kluczowa pod względem skuteczności preparatów donosowych. Należy je aplikować tak, aby ich działanie objęło wszystkie struktury w obrębie jamy nosowej. Najczęściej podaje się je poprzez rozpylenie aerozolu lub wkroplenie płynu do jamy nosa. Technikę podawania determinuje rodzaj produktu i zawarty w nim aplikator.

Warto pamiętać o tym, że aplikator sprayu do nosa powinien być skierowany bezpośrednio na ściany błony śluzowej nosa. Dzięki temu wchłanialność stosowanego preparatu wzrasta. Preparaty donosowe w formie aerozolu są znacznie łatwiejsze w aplikacji od preparatów w postaci płynu. Najlepiej podawać je w pozycji z głową odchyloną do tyłu.

Najczęściej popełniane błędy podczas aplikacji sprayów donosowych

Chociaż aplikacja sprayu do nosa może wydawać się prostą czynnością, to w wielu przypadkach pacjenci popełniają podczas tej czynności szereg błędów. Rezultatem takiego działania jest niewłaściwe rozprowadzenie substancji w jamie nosowej. Do najczęściej popełnianych błędów zalicza się:

  • nieodpowiednią pozycję podczas aplikacji,
  • intensywne pociąganie nosem po aplikacji preparatu,
  • przyciskanie jednego z nozdrzy w momencie podawania preparatu do drugiego,
  • stosowanie zbyt dużych dawek sprayu do nosa,
  • kierowanie końcówki aplikatora w stronę przegrody nosa, a nie na boczną ścianę jamy nosowej,
  • zbyt głębokie wprowadzenie  końcówki aplikatora lub dotykanie nim błony śluzowej nosa.

Jak stosować spray do nosa - aplikacja

Idealnym miejscem wchłaniania preparatów donosowych jest błona śluzowa małżowiny nosowej środkowej oraz przewodu nosowego środkowego. Przed podaniem preparatu w formie sprayu niezbędne jest dokładnie oczyszczenie nosa. Następnie należy wstrząsnąć pojemnikiem z preparatem.

Aerozole wodne wymagają kilkukrotnego przyciśnięcia pompki w celu wyzwolenia się preparatu. Kolejnym krokiem jest ułożenie ciała w odpowiedniej pozycji, z głową odchyloną do tyłu. Pacjent powinien wsunąć aplikator płytko do dziurki nosa, a końcówkę skierować na jego ściany. Pojemnik z aerozolem musi być ustawiony pionowo. Należy przycisnąć aplikator, dzięki czemu nastąpi uwolnienie preparatu. Ilość podawanego sprayu uzależniona jest od zaleceń zawartych w ulotce.

Po każdym użyciu sprayu do nosa końcówkę aplikatora należy oczyścić, przemywając ją ciepłą wodą.

Jak stosować spray do nosa RINOTAC®?

Spray do nosa RINOTAC® stosuje się zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu uzupełniającym suchej lub podrażnionej błony śluzowej nosa. Preparat zawiera triadę aktywnych olejów (sezamowy, bergamotowy i goździkowy) oraz witaminę E, które wspierają nawilżenie śluzówki nosa. Obecność w składzie sprayu do nosa RINOTAC® wysokowartościowych składników sprawia, że preparat działa regenerująco i kojąco na błonę śluzową nosa. Jest odpowiedni zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, nawet przy stosowaniu przez dłuższy czas (do 30 dni). Co ważne, wyrób medyczny RINOTAC® może być użytkowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stosuje się go kilka razy dziennie, w zależności od indywidualnych potrzeb. Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce preparatu zalecane są 1-3 dawek, 2-3 razy dziennie do każdego otworu nosowego. Podczas aplikacji buteleczkę należy trzymać w pozycji pionowej.

Bibliografia:

  1.   E. Cichocka-Jarosz, P. Kwinta, Technika podawania leków donosowo w leczeniu nieżytu nosa, [w:] “Medycyna Praktyczna Pediatria” 2006/01, s. 5-7.
  2.   https://www.jakowicki.pl/doc/zasady_podawania_lekow_do_nosa.pdf [dostęp: 15.01.2024].
  3.   A. Krupa, R. Jachowicz, Zasady prawidłowego stosowania leków w zależności od rodzaju postaci leku i opakowania, [w:] “Farmacja praktyczna” pod red. R. Jachowicz, Warszawa 2007, 2016, s. 597-599.
ISONASIN® SEPTO
RINOTAC®
ZATOXIN® RINSE

Przewidziane zastosowanie ZATOXIN® RINSE: zapalenie zatok przynosowych, nieżyt nosa różnego pochodzenia, przed i po zabiegach chirurgicznych nosa i zatok, profilaktycznie, w celu utrzymania prawidłowej higieny nosa i zatok. Producent ZATOXIN® RINSE: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z. o.o., ul. Bankowa 4, 44-100 Gliwice; Przewidziane zastosowanie RINOTAC®: w profilaktyce i do uzupełniającego leczenia suchej lub pokrytej strupami błony śluzowej nosa, w przypadku: podrażnienia lub suchości błony śluzowej nosa (spowodowanych np. suchym lub zanieczyszczonym powietrzem), przeziębienia i kataru, kataru alergicznego, tworzenia się strupów w nosie oraz jako wspomagająca terapia w przypadku przyjmowania leków zmniejszających przekrwienie błony śluzowej nosa. Producent RINOTAC®: MoNo chem-pharm Produkte GmbH, Leystraße 129, A-1200 Wiedeń, Austria; Przewidziane zastosowanie ISONASIN® SEPTO: udrażnianie nosa w przeziębieniu i zapaleniu śluzówki nosa i gardła. Producent ISONASIN® SEPTO: Gifrer Barbezat, 10 Avenue des Cantus, 69120 Vaulx-en-Velin, Francja; Podmiot prowadzący reklamę: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z. o.o., ul. Bankowa 4, 44-100 Gliwice

Polityka prywatności
Adres

TACTICA Pharmaceuticals Sp. z o.o.

ul. Generała Bohdana Zielińskiego 22

30-320 Kraków

Kontakt

sekretariat@tactica.pl

+48 12 422 04 72

Logo TACTICA Pharmaceuticals

TACTICA Pharmaceuticals to dynamicznie rozwijające się polskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne, będące producentem leków dostępnych bez recepty, na receptę i wyrobów medycznych.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.