3 stycznia 2024

Jak przeprowadzić irygację zatok?
Praktyczny poradnik

jak zrobić irygację zatok

Nieżyt nosa oraz zapalenie zatok należą do nieprzyjemnych, ale niestety często nawracających dolegliwości. Borykamy się z nimi przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. Uczucie zatkanego nosa oraz ból głowy to jedne z najczęstszych objawów. W profilaktyce i leczeniu tych dolegliwości pomocne będzie płukanie nosa oraz zatok. Jak zrobić to prawidłowo?

Kiedy warto płukać nos i zatoki?

Jeżeli chcemy cieszyć się dobrą kondycją, warto wprowadzić zdrowe nawyki i profilaktykę do swojej codzienności. Podrażnienie błony śluzowej nosa oraz zablokowane ujście zatok przyczyniają się do nadmiernego gromadzenia się wydzieliny, której ciężko się pozbyć. W takim przypadku pomocna okazuje się irygacja nosa i zatok z użyciem odpowiednich preparatów.

Płukanie nosa i zatok może także być elementem codziennej higieny i działaniem prewencyjnym. To zabieg szczególnie polecany w okresie wzmożonych zachorowań, a także u osób borykających się z krzywą przegrodą nosa.

Co więcej, irygacja nosa i zatok będzie wsparciem dla osób, które przebywają często w klimatyzowanych pomieszczeniach. Płukanie jamy nosowej i zatok często stosuje się także u dzieci, które mają problem z samodzielnym oczyszczaniem nosa. Zabieg przynosi ulgę, a jednocześnie nawilża śluzówkę nosa. Irygację powinni wdrożyć także alergicy oraz osoby wrażliwe na smog lub przebywające w zapylonych pomieszczeniach.

Płukanie nosa i zatok - jak często?

Irygacja nosa i zatok w celach profilaktycznych może być wykonywana raz dziennie, najlepiej rano lub przed snem. W leczeniu stanów chorobowych częstotliwość należy dostosować do zaleceń zawartych w instrukcji wyrobu medycznego lub skonsultować ją z lekarzem. Warto podkreślić, że zabieg płukania nosa i zatok nie jest zalecany osobom, które cierpią na silne krwawienia z nosa, częste zapalenia ucha lub których błona śluzowa nosa uległa uszkodzeniu.

Irygacja zatok - czy jest bezpieczna?

Irygacja zatok jest bezpiecznym zabiegiem, a działania niepożądane występują bardzo rzadko. U niektórych pacjentów po irygacji występuje krwawienie z nosa, ból zatok, zatkanie uszu lub pieczenie w nosie. Pojawienie się wymienionych dolegliwości oznacza, że należy zmniejszyć stężenie roztworu do płukania nosa i zatok. Irygacja zatok powinna przebiegać spokojnie, przy delikatnym wtłaczaniu roztworu do nosa. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko podrażnienia jamy nosowej i zatok, co może skutkować zatykaniem się uszu lub nawet zapaleniem ucha.

Niezmiernie ważne jest zastosowanie bezpiecznego zestawu, tj. butelki grawitacyjnej, która umożliwi płukanie nosa i zatok pod stałym ciśnieniem bez ryzyka przepchnięcia zalegającej wydzieliny, np. do ucha. Zestaw do irygacji zatok ZATOXIN RINSE zawiera unikalną butelkę do irygacji, zakończoną zaworem, który gwarantuje jednostajny przepływ roztworu. W skład zestawu wchodzą także dwie końcówki, dostosowane do wieku pacjenta. Dzięki nim możliwe jest przeprowadzenie dwóch rodzajów irygacji - klasycznej dla dorosłych oraz łagodnej dla dzieci. Warto również pamiętać o tym, że zalecane jest stosowanie jednej butelki przez jedną osobę.

Jak przeprowadzić irygację zatok?

Prawidłowo przeprowadzona irygacja zatok jest bezbolesna i szybko udrażnia nos. Do zabiegu irygacji niezbędne jest posiadanie irygatora. W sprzedaży dostępne są gotowe zestawy do płukania zatok składające się z odpowiedniego preparatu oraz butelki grawitacyjnej do irygacji. Przykładem jest wyrób medyczny ZATOXIN RINSE. Innowacyjna konstrukcja ludzkiego irygatora zapewnia bezpieczną i bezbolesną irygację, która przynosi natychmiastową ulgę. Oto praktyczny przewodnik płukania zatok krok po kroku.

Krok 1.

Przed przystąpieniem do irygacji należy dokładnie oczyścić nos. Warto pozbyć się zalegającej wydzieliny, aby płyn irygujący dotarł do wszystkich przestrzeni w nosie i zatokach.

Krok 2.

Przygotowanie roztworu do płukania nosa i zatok. Ważne, aby roztwór do irygacji posiadał temperaturę zbliżoną do temperatury ludzkiego ciała. W tym celu należy przygotować przegotowaną wodę. Proszek należy zmieszać z wodą, umieścić w butelce przeznaczonej do irygacji i dokładnie zakręcić. Następnie na butelkę powinna być założona odpowiednia końcówka, dostosowana do wieku pacjenta.

Krok 3.

Płukanie nosa i zatok. W celu prawidłowego przeprowadzenia zabiegu należy pochylić się nad umywalką. Końcówkę irygatora przykłada się do jednej dziurki nosa i delikatnie przyciska. Czynność należy powtórzyć także w przypadku drugiej dziurki nosa. W sytuacji, gdy płyn dostanie się do gardła, powinno się go odkrztusić i wypluć.

Krok 4.

Po zakończonym zabiegu należy oczyścić nos przez wydmuchanie. Zestaw do irygacji musi zostać dokładnie umyty oraz osuszony.

Krok 5.

Po więcej informacji, dotyczących postępowania i stosowania zestawu do irygacji zatok ZATOXIN RINSE, warto sięgnąć do instrukcji używania lub obejrzeć film instruktażowy:

Bibliografia:

1. E. Brożek-Mądry, A. Krzeski, Europejskie wytyczne na temat zapalenia zatok przynosowych i polipów nosa (Epos 2020), s. 84, https://epos2020.com/Documents/Ex-Summary-EPOS2020-Polish.pdf, [dostęp: 01.12.2023].

2. M. B. Skrzyńska, Ł. Czajka, Opieka farmaceutyczna u pacjentów z ostrym lub przewlekłym zapaleniem zatok, [w:] „Farmacja polska”, t. 76, nr 12, 2020, s. 705.

3. E. Brożek-Mądry, Z. Steć, Z. Burska, W. Wadowski, A. Krzeski, Jak płukać jamy nosa?, s. 65, https://otorhinolaryngologypl.com/api/files/view/1924250.pdf, [dostęp: 01.12.2023].

4. A. Emeryk, J. Emeryk-Maksymiuk, K. Janeczek, A. Jędrzejewski, Hipertoniczne roztwory soli w terapii chorób dróg oddechowych, [w:] „Alergoprofil”, vol. 16, nr 3, 2020, s. 10.

ISONASIN® SEPTO
RINOTAC®
ZATOXIN® RINSE

Przewidziane zastosowanie ZATOXIN® RINSE: zapalenie zatok przynosowych, nieżyt nosa różnego pochodzenia, przed i po zabiegach chirurgicznych nosa i zatok, profilaktycznie, w celu utrzymania prawidłowej higieny nosa i zatok. Producent ZATOXIN® RINSE: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z. o.o., ul. Bankowa 4, 44-100 Gliwice; Przewidziane zastosowanie RINOTAC®: w profilaktyce i do uzupełniającego leczenia suchej lub pokrytej strupami błony śluzowej nosa, w przypadku: podrażnienia lub suchości błony śluzowej nosa (spowodowanych np. suchym lub zanieczyszczonym powietrzem), przeziębienia i kataru, kataru alergicznego, tworzenia się strupów w nosie oraz jako wspomagająca terapia w przypadku przyjmowania leków zmniejszających przekrwienie błony śluzowej nosa. Producent RINOTAC®: MoNo chem-pharm Produkte GmbH, Leystraße 129, A-1200 Wiedeń, Austria; Przewidziane zastosowanie ISONASIN® SEPTO: udrażnianie nosa w przeziębieniu i zapaleniu śluzówki nosa i gardła. Producent ISONASIN® SEPTO: Gifrer Barbezat, 10 Avenue des Cantus, 69120 Vaulx-en-Velin, Francja; Podmiot prowadzący reklamę: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z. o.o., ul. Bankowa 4, 44-100 Gliwice

Polityka prywatności
Adres

TACTICA Pharmaceuticals Sp. z o.o.

ul. Generała Bohdana Zielińskiego 22

30-320 Kraków

Kontakt

sekretariat@tactica.pl

+48 12 422 04 72

Logo TACTICA Pharmaceuticals

TACTICA Pharmaceuticals to dynamicznie rozwijające się polskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne, będące producentem leków dostępnych bez recepty, na receptę i wyrobów medycznych.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.