30 stycznia 2024

Jak pozbyć się gęstego kataru u dziecka?

gęsty katar u dziecka

Układ oddechowy dziecka ma mniejszą objętość przepływową, a otwory nosowe są wąskie i krótkie. Gęsty katar u dzieci utrudnia im oddychanie, odbiera apetyt, ale także nie pozwala na spokojny sen. Ponadto może być symptomem rozwijającej się choroby. Nieleczony może szybko przerodzić się w poważny stan zapalny i w konsekwencji prowadzić do zapalenia oskrzeli, płuc lub uszu.

Co oznacza gęsty katar u dzieci?

Gęsty katar u dzieci najczęściej pojawia się po 3-5 dniach trwania nieżytu nosa lub zapalenia błony śluzowej nosa. Zazwyczaj mamy do czynienia z infekcją o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. Zalegająca gęsta wydzielina jest wyjątkowo uciążliwa dla małych dzieci i niemowląt. Oprócz utrudnionego oddychania i snu może powodować także zaburzenia zmysłu smaku oraz zmieniać barwę głosu. Spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina skutkuje odkrztuszaniem. Jeśli jest gęsta i przybiera żółto-zieloną barwę, może być objawem zarówno infekcji wirusowej, jak i bakteryjnej.

Warto mieć na uwadze fakt, że głęboko zalegający katar u dziecka może w konsekwencji przyczynić się do zapalenia zatok przynosowych. Każda infekcja wirusowa może ulec nadkażeniu bakteryjnemu i wówczas niezbędna będzie antybiotykoterapia.

Przyczyny i rodzaje kataru u dziecka

Bez względu na przyczynę katar u dzieci nigdy nie jest pożądanym zjawiskiem. Źródłem kataru w większości przypadków są wirusy, które rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Maluchy z tą dolegliwością najczęściej borykają się w okresie jesienno-zimowym. Ponadto nieżyt nosa występuje w obrazie klinicznym grypy, zapalenia gardła i oskrzeli, ale może poprzedzać też zapalenie ucha środkowego. Do pozostałych przyczyn kataru u dzieci zalicza się również bakterie, wady anatomiczne lub ciała obce w nosie. Przewlekły katar u dzieci może mieć także podłoże alergiczne.

Jak rozrzedzić gęsty katar u dzieci?

W początkowej fazie kataru istotne jest leczenie objawowe. Mowa tutaj o regularnym oczyszczaniu nosa, ale również jego nawilżaniu i udrażnianiu. U niemowląt i małych dzieci, które nie potrafią jeszcze wydmuchać nosa, należy stosować preparaty rozrzedzające gęsty katar. Dzięki ich zastosowaniu możliwe będzie nie tylko rozrzedzenie wydzieliny, ale również obkurczenie śluzówki nosa. Rozrzedzony katar sam zaczyna wypływać z nosa. Młodszym dzieciom warto podawać do nosa specjalne preparaty na bazie soli fizjologicznej lub wody morskiej. Oprócz tego konieczne może się okazać utrzymywanie wysokiej wilgotności w pomieszczeniu, smarowanie pleców i klatki piersiowej rozgrzewającymi maściami, inhalacje oraz podawanie dużej ilości płynów.

Krople na gęsty katar u dzieci - jak stosować bezpiecznie?

Korzystając z leków oraz wyrobów medycznych, które są dostępne w aptekach bez recepty, należy zapoznać się najpierw z zawartą w nich ulotką. Wszystkie preparaty na gęsty katar u dzieci są dla nich bezpieczne wyłącznie wtedy, kiedy użytkuje się je zgodnie z zaleceniami, w określonych dawkach. ISONASIN® SEPTO jest wieloskładnikowym preparatem w postaci roztworu do płukania nosa, zalecanym do stosowania od pierwszych dni życia dziecka. Wyrób medyczny zawiera w swoim składzie kompleks upłynniający, tymianek i miedź. Jego zadaniem jest płukanie nosa podczas codziennej higieny, w trakcie przeziębienia lub zapalenia śluzówki nosa. Przynosi ulgę zarówno przy wodnistym, jak i gęstym katarze u dzieci. Co ważne, krople do nosa dla dzieci ISONASIN SEPTO łagodzą uciążliwe objawy infekcji lub alergii, wspomagają udrożnienie nosa i dróg oddechowych oraz zapewniają komfort i spokojny sen dziecka.

Bibliografia:

  1. M. Arcimowicz, B. Samoliński, Nieżyty nosa, [w:] “Wykłady z Otolaryngologii” pod red. K. Niemczyka, Warszawa 2012, s. 72-82.
  2. M. Bartkowiak-Emeryk, A. Bodajko-Grochowska, A. Emeryk, Przewlekły katar u dzieci - plan postępowania, https://podyplomie.pl/pediatria/21734,przewlekly-katar-u-dzieci-plan-postepowania, [dostęp: 15.01.2024].
  3. A. Karney, Ostry nieżyt błony śluzowej nosa u niemowląt i małych dzieci, [w:] “Nowa Pediatria” 2/2007, s. 46-49.
  4. M. B. Skarzyńska, Ł. Czajka, Opieka farmaceutyczna u pacjentów z ostrym lub przewlekłym zapaleniem zatok w populacji pediatrycznej i u osób dorosłych zgodnie z wytycznymi EPOS 2020, [w:] “Farmacja Polska” 2020, t. 76, nr 12, s. 692-709
ISONASIN® SEPTO
RINOTAC®
ZATOXIN® RINSE

Przewidziane zastosowanie ZATOXIN® RINSE: zapalenie zatok przynosowych, nieżyt nosa różnego pochodzenia, przed i po zabiegach chirurgicznych nosa i zatok, profilaktycznie, w celu utrzymania prawidłowej higieny nosa i zatok. Producent ZATOXIN® RINSE: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z. o.o., ul. Bankowa 4, 44-100 Gliwice; Przewidziane zastosowanie RINOTAC®: w profilaktyce i do uzupełniającego leczenia suchej lub pokrytej strupami błony śluzowej nosa, w przypadku: podrażnienia lub suchości błony śluzowej nosa (spowodowanych np. suchym lub zanieczyszczonym powietrzem), przeziębienia i kataru, kataru alergicznego, tworzenia się strupów w nosie oraz jako wspomagająca terapia w przypadku przyjmowania leków zmniejszających przekrwienie błony śluzowej nosa. Producent RINOTAC®: MoNo chem-pharm Produkte GmbH, Leystraße 129, A-1200 Wiedeń, Austria; Przewidziane zastosowanie ISONASIN® SEPTO: udrażnianie nosa w przeziębieniu i zapaleniu śluzówki nosa i gardła. Producent ISONASIN® SEPTO: Gifrer Barbezat, 10 Avenue des Cantus, 69120 Vaulx-en-Velin, Francja; Podmiot prowadzący reklamę: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z. o.o., ul. Bankowa 4, 44-100 Gliwice

Polityka prywatności
Adres

TACTICA Pharmaceuticals Sp. z o.o.

ul. Generała Bohdana Zielińskiego 22

30-320 Kraków

Kontakt

sekretariat@tactica.pl

+48 12 422 04 72

Logo TACTICA Pharmaceuticals

TACTICA Pharmaceuticals to dynamicznie rozwijające się polskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne, będące producentem leków dostępnych bez recepty, na receptę i wyrobów medycznych.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.