26 luty 2024

Jak powstaje wodnisty katar u dziecka? Co jest jego przyczyną?

wodnisty katar u dziecka

Wodnisty katar u dziecka to jedno z powszechnie spotykanych dolegliwości, które często budzi niepokój rodziców. W jaki sposób powstaje wodnisty katar i czego jest objawem? Jak możemy pomóc dziecku, gdy dokucza mu ten objaw?

Charakterystyka wodnistego kataru u dzieci

Wodnisty katar u dziecka, jak sama nazwa wskazuje, ma rzadką postać i jest przeźroczysty. Jest stosunkowo łatwy do usunięcia, ale jednocześnie jest uciążliwy dla dziecka, które ma problemy ze swobodnym oddychaniem. Ponadto objawem kataru są również kłopoty ze snem, brak apetytu i osłabiony węch. Katar pod tą postacią sam w sobie nie jest niczym groźnym, jednak może wskazywać na konkretne schorzenia. Ponadto pozostawiony bez reakcji może powodować powikłania w postaci ostrego zapalenia zatok lub ucha.

Przyczyny wodnistego kataru u dzieci

Najczęściej wskazuje się dwie przyczyny obecności wodnistego kataru. Po pierwsze, jeśli objaw ten trwa dostatecznie długo i nie zmienia postaci, to możemy mówić o reakcji alergicznej. W tej sytuacji ważne jest ustalenie, co jest przyczyną powstawania alergii i wdrożenie odpowiedniego, skutecznego leczenia. Innym źródłem kataru wodnistego są infekcje. Poznamy to po tym, iż po kilku dniach wodnisty katar, który powstaje z powodu nadprodukcji wydzieliny, zmienia swoją postać. Wydzielina staje się wówczas gęstsza i zmienia barwę (zwykle na żółtawo-zieloną), ponadto dziecko zaczyna odczuwać inne objawy, takie jak kaszel, gorączka czy bóle głowy. W wypadku podłoża alergicznego dodatkowymi objawami może być np. swędzenie oczu. Dodatkowym czynnikiem, który może wpływać na występowanie wodnistego kataru u dzieci, jest zanieczyszczone, suche powietrze, w którym młody człowiek przebywa. Najczęściej mamy z nim do czynienia w sezonie grzewczym, a więc od początków jesieni do końca wiosny.

Jak radzić sobie z wodnistym katarem u dzieci?

Jednym z rozwiązań, które pozwala udrożnić nos dziecka podczas występowania wodnistego kataru, jest wykorzystanie roztworu do płukania nosa. To bezpieczna metoda, którą można stosować już u niemowląt, aby przynieść im ulgę. W preparacie wyrobu medycznego ISONASIN SEPTO znajdują się roztwory soli fizjologicznej, zawierające 0,9% roztwór chlorku sodu, jony miedzi, wyciąg z tymianku oraz polisorbat 80. To jednocześnie produkt, który będzie wsparciem nie tylko w kontekście wodnistego kataru, ale również gęstej wydzieliny. Zadaniem soli fizjologicznej jest nawilżenie błony śluzowej nosa, ale także rozrzedzenie wydzieliny oraz zapobieganie zaleganiu śluzu. Poza tym zaletą ISONASIN SEPTO jest jego bezpieczeństwo w stosowaniu nawet u najmłodszych dzieci.

Jak stosować krople do nosa ISONASIN SEPTO?

Aby uzyskać zadowalający efekt, czyli udrożnić nos dziecka, usunąć śluz oraz przyczynę infekcji, złagodzić dokuczliwe objawy przeziębienia, a finalnie ułatwić dziecku oddychanie, warto zasięgnąć informacji, które dotyczą stosowania kropli. Wystarczy, że położymy dziecko na plecach, a jego głowę lekko odchylimy na jedną stronę. Następnie wkładamy końcówkę ampułki do otworu nosowego i ściskamy ampułkę, co uwolni roztwór kropla po kropli. Identycznie postępujemy z drugim otworem nosowym. Roztwór potrzebuje chwili, aby zacząć działać. Gdy to nastąpi, należy osuszyć nadmiar płynu i wydmuchać nos dziecka. Jeśli mowa o maluszku, który nie jest w stanie samodzielnie wydmuchać nosa, możemy zastosować aspirator. Jeśli dziecko przyjmuje leki, to czyszczenie należy wykonać przed ich podaniem. Ponadto warto pamiętać, iż płukanie w kontekście występowania wodnistego kataru u dziecka należy stosować 3 razy dziennie.

Bibliografia:

  1. Emeryk A., Rapiejko P., Alergiczny nieżyt nosa, [w:] „Choroby alergiczne w praktyce lekarza rodzinnego”, Termedia, Poznań 2018.
  2. Mierzwiński J., Mierzwińska P., Haber K. Zapalenie zatok przynosowych u dzieci w świetle wytycznych EPOS 2020,
ISONASIN® SEPTO
RINOTAC®
ZATOXIN® RINSE

Przewidziane zastosowanie ZATOXIN® RINSE: zapalenie zatok przynosowych, nieżyt nosa różnego pochodzenia, przed i po zabiegach chirurgicznych nosa i zatok, profilaktycznie, w celu utrzymania prawidłowej higieny nosa i zatok. Producent ZATOXIN® RINSE: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z. o.o., ul. Bankowa 4, 44-100 Gliwice; Przewidziane zastosowanie RINOTAC®: w profilaktyce i do uzupełniającego leczenia suchej lub pokrytej strupami błony śluzowej nosa, w przypadku: podrażnienia lub suchości błony śluzowej nosa (spowodowanych np. suchym lub zanieczyszczonym powietrzem), przeziębienia i kataru, kataru alergicznego, tworzenia się strupów w nosie oraz jako wspomagająca terapia w przypadku przyjmowania leków zmniejszających przekrwienie błony śluzowej nosa. Producent RINOTAC®: MoNo chem-pharm Produkte GmbH, Leystraße 129, A-1200 Wiedeń, Austria; Przewidziane zastosowanie ISONASIN® SEPTO: udrażnianie nosa w przeziębieniu i zapaleniu śluzówki nosa i gardła. Producent ISONASIN® SEPTO: Gifrer Barbezat, 10 Avenue des Cantus, 69120 Vaulx-en-Velin, Francja; Podmiot prowadzący reklamę: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z. o.o., ul. Bankowa 4, 44-100 Gliwice

Polityka prywatności
Adres

TACTICA Pharmaceuticals Sp. z o.o.

ul. Generała Bohdana Zielińskiego 22

30-320 Kraków

Kontakt

sekretariat@tactica.pl

+48 12 422 04 72

Logo TACTICA Pharmaceuticals

TACTICA Pharmaceuticals to dynamicznie rozwijające się polskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne, będące producentem leków dostępnych bez recepty, na receptę i wyrobów medycznych.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.