29 stycznia 2024

Czym jest nieżyt nosa i jak sobie z nim radzić?

co to jest nieżyt nosa

Nieżyt nosa potocznie nazywany jest katarem. Ta z pozoru błaha dolegliwość nie powinna być bagatelizowana. Długotrwały stan zapalny błony śluzowej nosa może być oznaką infekcji górnych dróg oddechowych lub ogólnego osłabienia organizmu.

Przyczyny nieżytu nosa

Najczęstszą przyczyną nieżytu nosa jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. Patogen, wnikając do organizmu, osłabia układ immunologiczny i wywołuje stan zapalny. Efektem jest charakterystyczna wydzielina z nosa. Nawracające infekcje powodują przewlekły nieżyt nosa. Do innych przyczyn nieżytu nosa zalicza się alergie. Reakcją na kontakt z alergenem jest stan zapalny błony śluzowej nosa. Nieżytowi nosa sprzyjają też uwarunkowania anatomiczne, przykładowo krzywa przegroda nosowa. Katar mogą wywołać także niektóre leki, np. środki pobudzające układ nerwowy, hormony, leki na nadciśnienie czy środki psychotropowe.

Jak objawia się nieżyt nosa?

Nieżyt nosa jest stanem zapalnym jego błony śluzowej o różnym przebiegu. Nieleczony może skutkować poważnymi powikłaniami dla zdrowia. Najczęściej obserwowanym objawem nieżytu nosa jest wydobywająca się z niego śluzowa bądź ropna wydzielina. Pacjent odczuwa także niedrożność nosa i jego zatkanie. Obrzęknięta błona śluzowa może być bolesna i powodować ogólne osłabienie organizmu.

Rodzaje nieżytu nosa

Nieżyt nosa można podzielić na kilka rodzajów. Najczęściej u pacjentów dochodzi do:

  • ostrego nieżytu nosa,
  • przewlekłego nieżytu nosa i zatok przynosowych,
  • alergicznego nieżytu nosa,
  • niealergicznego nieżytu nosa.      

Ostry nieżyt nosa

Ostry nieżyt nosa jest konsekwencją działania wirusów i najczęściej trwa około 7 dni. W jego leczeniu istotne jest łagodzenie objawów oraz poprawa samopoczucia pacjenta. Jeśli nos zostanie zaatakowany przez bakterie, taka infekcja trwa dłużej, a objawy ulegają nasileniu. Nieżyty bakteryjne wymagają zastosowania antybiotykoterapii.

Przewlekły nieżyt nosa i zatok przynosowych

Przy przewlekłym nieżycie nosa objawy utrzymują się przez co najmniej 12 tygodni. Często na błonie śluzowej nosa pojawiają się polipy odpowiedzialne za zwężenie przewodu nosowego oraz obrzęk.

Alergiczny nieżyt nosa

Alergiczny nieżyt nosa to zespół objawów, które są konsekwencją kontaktu z alergenem. Symptomy pojawiają się sezonowo lub występują przez cały rok. Mowa tutaj o wycieku wodnistej wydzieliny, napadach kichania, świądzie, uczuciu zatkanego nosa lub zapaleniu spojówek. U alergików o sposobie leczenia powinien decydować lekarz.

Niealergiczny nieżyt nosa

W tym wypadku dolegliwości nie są związane z alergią. Objawem jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, obrzęk błony śluzowej nosa i nadmierna produkcja wydzieliny. Symptomy utrzymują się przez cały rok i mogą ulec zaostrzeniu w wyniku kontaktu z czynnikami drażniącymi.

Postepowanie w nieżycie nosa

W przypadku nieżytu nosa kluczowe znaczenie ma profilaktyka, w tym dbanie o nawilżenie błony śluzowej nosa. Ważne jest również wspieranie odporności organizmu oraz częste mycie rąk. Warto ponadto unikać czynników ryzyka, w tym drażniących substancji chemicznych i pyłów. Osoby borykające się z nieżytem nosa nie powinny przebywać w pomieszczeniach, w których jest suche powietrze. Może ono prowadzić do zaostrzenia objawów.

W profilaktyce suchej błony śluzowej nosa stosowany jest wyrób medyczny RINOTAC® w postaci sprayu do nosa, który łagodzi podrażnienia, działa regenerująco i kojąco. Pacjenci sięgają też po preparaty wspierające leczenie stanu zapalnego w jamie nosowej i pomagające w udrożnieniu nosa.

Przy przeziębieniach i zapaleniu śluzówki nosa oraz gardła, objawiających się zarówno gęstym, jak i wodnistym katarem, doskonałym rozwiązaniem jest ISONASIN® SEPTO. To wyrób medyczny pod postacią roztworu, przeznaczony do płukania nosa. Jest odpowiedni dla niemowląt, dzieci i dorosłych. Preparat zawiera kompleks upłynniający, tymianek i miedź. Płukanie tym preparatem umożliwia:

  • zmniejszenie niedrożności nosa,
  • usunięcie śluzu i czynników powodujących infekcje,
  • zminimalizowanie objawów przeziębienia.

Bibliografia:

  1.   M. Arcimowicz, B. Samoliński, Nieżyty nosa, [w:] “Wykłady z Otolaryngologii” pod red. K. Niemczyka, Warszawa 2012, s. 72-82.
  2.   D. Mielcarek-Kuchta, M. Leszczyńska, Nieżyty nosa [w:] “Przewodnik Lekarza” 2002, nr 10, s. 103-109.
  3.   B. Samoliński, P. Szczęsnowicz-Dąbrowska, Z. Hałat, M. Krajewski, M. Rzepkowska, Schorzenia błony śluzowej nosa - zasady diagnostyki i terapii, [w:] “Przewodnik Lekarza” 2004, nr 3, s. 28-39.
  4.   R. Szamborski, Katar - etiologia i skuteczne leczenie, [w:] “Farmacja Polska” 2009, t. 65, nr 10, s. 723-724.
ISONASIN® SEPTO
RINOTAC®
ZATOXIN® RINSE

Przewidziane zastosowanie ZATOXIN® RINSE: zapalenie zatok przynosowych, nieżyt nosa różnego pochodzenia, przed i po zabiegach chirurgicznych nosa i zatok, profilaktycznie, w celu utrzymania prawidłowej higieny nosa i zatok. Producent ZATOXIN® RINSE: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z. o.o., ul. Bankowa 4, 44-100 Gliwice; Przewidziane zastosowanie RINOTAC®: w profilaktyce i do uzupełniającego leczenia suchej lub pokrytej strupami błony śluzowej nosa, w przypadku: podrażnienia lub suchości błony śluzowej nosa (spowodowanych np. suchym lub zanieczyszczonym powietrzem), przeziębienia i kataru, kataru alergicznego, tworzenia się strupów w nosie oraz jako wspomagająca terapia w przypadku przyjmowania leków zmniejszających przekrwienie błony śluzowej nosa. Producent RINOTAC®: MoNo chem-pharm Produkte GmbH, Leystraße 129, A-1200 Wiedeń, Austria; Przewidziane zastosowanie ISONASIN® SEPTO: udrażnianie nosa w przeziębieniu i zapaleniu śluzówki nosa i gardła. Producent ISONASIN® SEPTO: Gifrer Barbezat, 10 Avenue des Cantus, 69120 Vaulx-en-Velin, Francja; Podmiot prowadzący reklamę: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z. o.o., ul. Bankowa 4, 44-100 Gliwice

Polityka prywatności
Adres

TACTICA Pharmaceuticals Sp. z o.o.

ul. Generała Bohdana Zielińskiego 22

30-320 Kraków

Kontakt

sekretariat@tactica.pl

+48 12 422 04 72

Logo TACTICA Pharmaceuticals

TACTICA Pharmaceuticals to dynamicznie rozwijające się polskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne, będące producentem leków dostępnych bez recepty, na receptę i wyrobów medycznych.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.